Nehľadajme svoj osud v génoch

epigenetika

Pred 20 rokmi sme verili, že všetko, čo sa týka nášho tela či zdravia, je v našich génoch. Hlavný odkaz genetiky z nás robil obete. Potom sme zistili, že v génoch tie odpovede nenájdeme. 

Dnes žijeme v ére epigenetiky. Nie gény rozhodujú, ale my. Na jednej strane je to úžasná správa, na druhej strane zodpovednosť padá do našich rúk. Prečo sa necítime dobre, prečo trpíme nadváhou, prečo sme chorí?

Čo je epigenetika? 

Gény ovplyvňujú náš stav a zdravie na 10 – 30 %. Ostatné je epigenetika. To znamená, že zdravie je len v našich rukách. Najsilnejším epigenetickým nástrojom je najmä vhodná strava a látky v nej obsiahnuté. Vedieť, ako to správne nastaviť, je základom zdravia a dlhovekosti. 

Prítomnosť fytochemikálií – rastlinných látok, resp. ich neprítomnosť, môže zohrávať kľúčovú rolu pri ovplyvnení organizmu až na úrovni génov.

Správna výživa je iba časť skladačky

Samozrejme, len výživa sama o sebe nemusí mať pozitívny efekt, ak zanedbávame samých seba a svoje základné potreby. Priznajme si, ako veľmi milujeme samých seba? Spočítajte si, koľko času venujete prirodzenému pohybu, pobytu na čerstvom vzduchu, hlbokému a dlhému spánku v úplnej tme, ako si pripúšťate stres, ako veľa úloh riešite?  

Pozitívna nálada, súžitie s priateľmi a rodinou, generovanie dobrej nálady má dokázateľný efekt na naše zdravie. Psychika, hormóny (aj šťastia) a imunitný systém sú plne prepojené neurotransmittermi – poslami, cez ktoré naše telo a jeho časti komunikujú.

Aging – starnutie, ako aj stav tela, nástup ochorení, ich intenzita a prejav, je zvyčajne zrkadlom našej sebaúcty a starostlivosti o seba. Starnutie nemusí nutne znamenať degeneráciu nášho plnohodnotného života. Základom je, otvoriť sa možnej zmene, byť ochotný deň po dni robiť malé zmeny, naladiť sa na seba a precítiť svoje vnútorné nastavenie.

Epigenetika je dôkazom, že vieme ovplyvniť fungovanie nášho tela a mysle, aj zvrátiť stav, v ktorom sa nachádzame. Potrebujeme sa len naučiť ako. V skutočnosti je riešenie veľmi jednoduché.

Komentáre