Najrýchlejší spôsob podpory zdravia nestojí ani cent

Tak, ako bola témou číslo jedna naša výživa, je dnes najvýznamnejšou témou odolnosť voči ochoreniam a všetky spôsoby jej podpory. Klasický prístup nám naznačuje, že ak budeme prísne vedecký a splníme všetky odporúčané dávkovania vitamínov a podporných prostriedkov, zdoláme každú hrozbu. Pripustili sme aj to, že pohyb, čerstvý vzduch a eliminácia stresu je prijateľnou nadstavbou. Dá sa však v toku bežných dní všetko skĺbiť do dokonalého behu života podľa odporúčaných noriem? 

Urobiť všetko nemusí znamenať nič?

Stáva sa nám, že v túžbe urobiť maximum pre seba a svojich blízkych, zabúdame na to najdôležitejšie – potrebnú dávku úľavy, prijatia či zmierenia. Nákup superzdravých potravín, ďalšia dávka vitamínových toboliek, rýchlo na vzduch, kým chvíľu svieti slnko, prečítanie správ pre udržanie sa v obraze, práca, výkon, dokonalosť a večný tlak na seba… Ako z tohto kruhu von?

Buďme tam, kde sa vieme srdečne smiať

Možno to znie banálne, ale skutočným mostom k samoliečbe je obyčajný srdečný smiech

Pri smiechu, či už je spontánny, alebo vyvolaný inou cestou, dochádza k:

  • prehĺbeniu dychu a okysličeniu nášho tela
  • prekrveniu vnútorných orgánov
  • intenzívnej práci srdca
  • poklesu všetkých látok podporujúcich zápal v tele
  • poklesu stresových hormónov
  • poklesu alergických reakcií
  • úprave metabolických parametrov

a mnohým ďalším fyziologickým reakciám.

Zaujímavý je práve metabolizmus a úprava hodnôt niektorých sacharidových a tukových zložiek. Pozor, nielen u tých zdravých, ale dokonca aj u diabetikov. Pri takom jednoduchom, ale úprimnom úkone, akým je smiech, stúpa významne aj energetický výdaj, a to v priemere o 15 % bežného výdaja!

Smiechom k trvalému zdraviu

Takže urobte to presne naopak. Namiesto strachu, úzkosti a rozčuľovania sa nad súčasnou situáciou, otvorte brány zdravia a srdečne sa zasmejte. Docielite tak za pár sekúnd uvoľnenie svalstva, vyplavenie endorfínov, stlmenie akejkoľvek bolesti – aj tej duševnej, znížite pocit úzkosti a zlepšíte si náladu! 

Smiech nie je len prejavom príjemnej a pozitívnej emócie, ale najmä fyziologickým procesom a psychologickým liekom.

Komentáre